Tippek az egészéges életmódhoz

A január sokaknak a fogadalmak időszaka. Vonatkozik ez az életmódváltásra, azon belül a táplálkozás megváltoztatására és a rendszeres sport beiktatására is. Megfigyelhető, hogy az új év első hétfőjén tele vannak a konditermek elszánt kezdő és újrakezdő emberkékkel. Aztán február végére valahogy alábbhagy a lelkesedés, elfogy a muníció. 

A hideg, szürke tél amúgy is nehezebb időszak mind a táplálkozás, mind a mozgás tekintetében. Több és vastagabb ruhákat hordunk, melyek jól leplezik a felszaladt kilókat, emiatt is kevésbé vagyunk rákényszerítve arra, hogy már az 1-2 kiló súlygyarapodásra is figyeljünk. Jelentősebb a túlevés és a kalóriadúsabb ételek fogyasztása is ebben az időszakban. Ezt sokan összefüggésbe hozzák a depresszióval. Ami adódhat a napfényes órák számának csökkenéséből, a nagyobb elszigeteltségből, a mozgáshiányból. 
Az új év első napjaiban célszerű tudatosan végiggondolni, hogy miket és milyen formán tudunk megváltoztatni az életünkben, azért, hogy ez ne csak egy januári fellángolás legyen, hanem hosszútávon sikerüljön elérni tartós változást, ezzel is hozzájárulva hosszútávon egészségünk megőrzéséhez, illetve visszaszerzéséhez.

Nézzünk pár támpontot, amik segíthetnek a változásban:

Nem cél, hogy egyik napról a másikra mindent megváltoztass az életedben. Jobb és célravezetőbb a fokozatosság. Haladj kis lépésekben, de azok mellett tarts ki.

Talán az egyik legfontosabb, hogy rendszerességet tudj kiépíteni a mindennapokban. Ide tartozik a rendszeres, napi 3-5 étkezés, illetve a heti minimum 4 alkalommal történő legalább 30 perces testmozgás.

Ne úgy próbálj súlyt veszíteni, hogy nem eszel, koplalsz. Hosszútávon sokkal jobban jársz, ha rendszeresen eszel, naponta többször, de egy étkezésre kevesebb mennyiséget.

Próbálj meg bevezetni mindig valami új és egészséges nyersanyagot a konyhádba. Ezzel is változatossá teszed az étkezésed. Próbáld ki a bulgurt, kölest, barna rizst, árpát, vagy a quinoát köretként. 

Válassz zsírszegényebb húsokat, húskészítményeket. Például szárnyasok és a belőlük készült készítmények, illetve egyél többször halat, zsírszegényen elkészítve.

Használj ételkészítéshez minél kevesebb zsiradékot. Készítsd az ételeket roston, sütőzacskóban, jénaiban, sütőben, vagy párolj, gőzben főzz.

Fogyassz naponta többször zöldséget és gyümölcsöt. Ha salátát készítesz, akkor kerüld a majonézes, tejfölös önteteket. Inkább használd a jótékony olajokat, de azokat is mértékkel (pl. olíva-, tökmag-, lenmag-, szőlőmag olaj). 

A süteményeket sem kell teljes mértékben visszautasítani. Már akkor is sokat teszel a sikeres életmódváltásért, ha kerülöd a krémes, habos, tejszínes  süteményeket és inkább a gyümölcsös, sovány túróval készült változatokat részesíted előnyben. A süteményeknél is változtathatsz például a lisztek összetételén (barna rizsliszt, teljes kiőrlésű lisztek), ezáltal emelve az élelmi rost tartalmukat. Vagy változatossá teheted azáltal is, hogy a tej helyett növényi italokat használsz, amiket remekül el tudsz készíteni otthon is a Vegital gépeivel.

A sikeres életmódváltáshoz a megfelelő hidratáltság is hozzá tartozik. Ne feledkezz meg a folyadékbeviteledről. Tudatosan ellenőrizd, hogy naponta 2-2,5 liter víz mindenképp elfogyjon. 

Ha eddig nem mozogtál, akkor kezd mondjuk sétával és fokozatosan, hétről hétre emeld az intenzitást, az időtartamot.

Ne legyen kifogás az időhiány. Próbáld meg tudatosan úgy alakítani a napod, hogy magadra is legyen annyi időd, hogy elkészíted a másnapi ételeidet, vagy elmész mozogni 30-40 percet.

Az otthonodban is találd meg azt a mozgásformát, amit szívesen tudsz csinálni azokon a napokon, amikor nincs lehetőséged, vagy kedved kimozdulni. Ez lehet szobabicikli, pici taposógép, online tornák, saját gyakorlatok eszközökkel, vagy anélkül.

Ha van rá lehetőség, akkor szabadnapokra szervezz a barátokkal közösen kirándulásokat, túrákat, próbáljatok ki különböző szabadtéri sporteszközöket. Egymást is tudjátok ezáltal motiválni és megismerhetsz olyan sportolási lehetőségeket, amiket eddig nem próbáltál és neked is megtetszenek.

Az sem baj, ha egy-egy nap nem úgy sikerült, ahogy elterveztük. Több volt aznap az ebéd, vagy megettünk plusz egy szelet sütit. Nem ezen fog múlni. Kompenzáljunk több mozgással. Például iktassunk be egy nagyobb sétát, vagy használjuk 10-15 perccel tovább az edzőgépet.

Kíváncsi vagy a többi blog bejegyzésünkre is? KATTINTS IDE!