A vegital.hu (tejmentes) sütiket használ

Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek.

Hozzátáplálás első rész

Ha kisbabánk elérte a megfelelő kort (4 hónap) elkezdhetjük az ismerkedést az új ízek világával. 

Hozzátáplálás alatt a szilárd ételek bevezetését értjük a kizárólag szoptatott, vagy tápszeres csecsemők részére. A lényege, hogy megismerje az ízeket, nyisson az új állag felé. A cél, nem az elválasztás, hanem az ismerkedés

Ne siess! Figyelj a gyerek ritmusára!

Sokan sürgetik a megkezdését, bár nagyon bájosak, édesek, amikor megkapják az első falat zöldség, gyümölcs pürét, de ne siessük el! 
Mind a tápszeres, mind a szoptatott csecsemők táplálását 6 hónapos korban javasolt elkezdeni. Legkorábban 4 hónapos kor betöltése után, ez lehet orvosi javaslatra is, 4 hónapos kor előtt viszont semmiképpen sem ajánlott. Az első négy hónapban a bélrendszer fejlődése még nem fejeződött be, az immunrendszer még nem áll készen, így nagyobb károkat okozunk ezzel a későbbiekben, mint gondolnánk. Nagyobb az esély az allergiák kialakulására. 

Jó tanácsok a hozzátáplálás kezdéséhez:

  • A hozzátáplálást ne a nyári forróságban, és ne is betegség idején kezdjük, hanem nyugodt körülmények között. Az ételt akkor sem adunk mikor utazás, vagy valamilyen szokatlan helyzet előtt állunk.
     
  • A hozzátáplálást ne kezdjük meg hat hónapos kor előtt, mert akkor a babák bélrendszere még nem érett erre a komoly emésztéssel járó feladatra. Legyünk türelemmel! A szopás nagyon sok előnnyel jár, érdemes hat hónapig kitartani csak amellett.  Még a tápszeres babáknak sem ajánlatos előbb megkezdeni. Kivételt képez az orvosi javaslat. Természetesen, ha a szülő ragaszkodik hozzá, akkor elkezdhető előbb, de ez esetben lassú haladást javaslunk.
     
  • Az új ételt mindig szoptatás után kínáljuk a babának, a legmegfelelőbb időpont erre a délelőtti szoptatás után, illetve ebéd idején van, persze lehetnek egyéni eltérések (mindenki maga ismeri legjobban a gyermekét). Ettől abban az esetben célszerű eltérni, ha nagyon nehezen megy a táplálás, szinte nem is nyitott a gyermek az új ízekre. 
     
  • Fokozatosan vezessük be az ételeket. Tanácsos minden új étel adása között pár napos szünetet beiktatni (3-4 nap), hogy lássuk nem okozott-e valamilyen panaszt, például: haspuffadás, kiütés, hasmenés, hányás, székrekedés, vagy egyéb reakciók.
     
  • Először kis mennyiséget adjunk, 1-2 kávéskanállal.
     
  • Itatni csak akkor kell, ha megeszik egy adag főzeléket, mert egyébként úgyis szopik előtte, persze a tápszeres babáknál előbb kell vízzel kínálni. 
     
  • Ami nem ízlik neki, azt ne erőltessük, hanem 1-2 hetes szünet után kínáljuk meg vele újra. Ami elsőre nem ízlik, nem biztos, hogy másodszorra, vagy épp harmadszorra sem fog. Javasolt más ízkombinációban próbálkozni újra. 
     
  • Ha az új ételt valamivel akarjuk kombinálni, akkor azt könnyen emészthető étellel keverjük. 
     
  • Először a gyümölcsök, zöldségek levével kínáljuk, és csak utána a pürével (méz sűrűségű), ennek állaga áll legközelebb az eddig fogyasztott anyatejhez vagy tápszerhez. Bár vannak babák, akik az anyatejjel keverve nem fogadják el, erre is gondoljunk. 
     
  • A darabos ételek csak a fogzás megkezdésével ajánlatos elkezdeni, csak nagyon puhára párolt zöldség kis darabjait hagyhatjuk a pépben, vagy akár saját tányérjáról ők is csipegethetik. Természetesen ebben sem biztos, hogy a pürék hoznak sikert, vannak csecsemők, akik sokkal szívesebben fogadnak darabos ételt. 
     
  • Amikor az első falatokat fogyasztja, akkor is érdemes a konyhában az asztalnál etetni, mert így rögzíthetjük a jó szokásokat. Ha van rá lehetőségünk, akkor érdemes dönthető etetőszéket választani, ha még nem ül. Kifejezetten jó, ha együtt eszik a család. Az evés nemcsak táplálkozás, hanem közös élmény. 
     
  • Az első születésnap betöltése előtt a gyümölcsök, a zöldségek nem az elválasztás szorgalmazását szolgálják, hanem a felnőtt étrend megismerését, csak kiegészítését képzik a szoptatásnak.
     
  • A hozzátáplálást általában csak a hatodik hónap betöltése után javasoljuk, de legkésőbb a hetedik hónap betöltése előtt kezdjük meg. Így megvalósulhat a kizárólagos szoptatás 6 hónapos korig. 
     
  • A hozzátáplálás menete sokat változott az évek alatt, ezzel sokak szemében hiteltelenné vált, de azt gondolom, hogy az étkezéssel kapcsolatos kutatások, fejlődés soha nem áll meg, érdemes követni, és figyelni rá. Mindenki a legjobbat szeretné a gyermekének, a változások követése erre az egyik legjobb lehetőség. 
     
  • A 2020-as év friss szakmai protokollja alapján javasolt a leggyakoribb allergének mielőbb megismertetni a babával, ha lehetséges még az anyatejes táplálás mellett, mert így az allergia kockázata csökkenthető. A javasolt mennyiség azonban inkább csak minimális, pár falat, kóstoló. A nagyobb mennyiség semmiképpen nem ajánlott így sem, hiszen ez pont fordított hatást vált ki, fokozza az allergia előfordulásának esélyét. 
     
  • Évszaknak megfelelő, idényben termő gyümölcsök, zöldségek a javasoltak. 
     
  • Tartsuk szem előtt, hogy a helyi termelők, családtagok a legmegbízhatóbb források. Persze, érdemes felmérni a lehetőségeket.   
     
  • Minden gyermeknek a saját környezetében, hazájában őshonos növények a legjobb táplálékai. 

A Glutén bevezetéséről külön is említést szeretnék tenni. 
A glutén tartalmú élelmiszerek megismertetése, az étrendbe történő bevezetése fontos, mert a lisztérzékenység vagy más néven cöliákia nevű betegség megelőzését szolgálja a jó időpontban adott
gluténtartalmú étel. Ezt első ételek között célszerű kínálni. Többféle formában történhet az adása, fél háztartási kekszet reszelve, az ajánlásban a Fosfovit keksz szerepel (ha ez beszerezhető) vagy egy kávéskanál lisztet használva sűrítésképpen, illetve gabonapelyhek formájában. Fontos a napi mennyiség, azt túllépni nem szabad, hiszen nem terhelni akarjuk a szervezetet, hanem minimális mennyiséghez juttatni, hogy a betegséget megelőzzük ezzel. Ideális, ha 6 hónapos kor körül kezdjük, amikor már a hozzátáplálás is tart.

Az oldal tetejére