A vegital.hu (tejmentes) sütiket használ

Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek.

Hozzátáplálás második rész

Önálló evés, BLW kontra pürésítés

Nagyon röviden a módszerről. A BLW az igény szerinti, falatkás hozzátáplálást jelenti. A módszer azon alapul, hogy a baba tapasztalja az önálló étkezést és eldönti, hogy az egészséges táplálékok közül melyik ételt kívánja elfogyasztani. 
A 2020-as szakmai ajánlás nem javasolja a módszer követését. Amennyiben érdekel ez a módszer, és ezt szeretnéd használni, akkor alapos, körültekintő tájékozódás után hozd meg a döntést. 

Evőeszköz használat
A hozzátáplálás megkezdése után pár héttel érdemes kanalat adni a baba kezébe, hiszen így fogja kitapasztalni, megtanulni. A műanyag kiskanállal könnyen barátságba kerül majd, remekül fogja kenni, szórni az ételt. Tudom, ezt nagyon nehéz elviselni, de ritkán jut a szájába. Ezzel a játékkal fog magabiztos evőeszköz használóvá válni. 
A villa használata már későbbi hónapokban megpróbálható, bár nagy egyéni eltérések lehetnek. A fejlődés nem áll meg, hiszen a következő a kés használatának bevezetése. 
Iskolás korra mindhárom evőeszközzel ügyesen tudnak enni.  

Nagyon fontos megemlíteni a poharat, mint a csecsemő ivás eszközét. Sok szülő teljesen elképesztőnek tartja, hogy a baba pohárból igyon. Igen, van élet az cumisüvegen túl. A tápszeres babáknál természetesen nem tudjuk kikerülni a cumisüveg használatát, szükség van rá. Jó minőségű, bevált márkát, formát érdemes választani. 
Az újszülött osztályon már itatják pohárból a babákat, minden pótlást a bababarát kórházakban abból adnak. Egy kifelé forduló szájú pohár, mint a régi kávéspohár tökéletes választás. Érdemes a nagymamák konyhájában körülnézni. Ha az első perctől abból itatjuk, egyéves korára a gyermek tökéletesen önállóan tud inni majd belőle. 

Változatos étrend, nyugodt hangulat, csábító ízek, illatok, és együtt evés
Az étkezés a legfontosabb alapszükséglet, és a minőség kiemelten fontos, hiszen a testünk azokból az alapanyagokból épül fel, amit elfogyasztunk. 
Ahhoz, hogy ezt a minőséget szívesen fogyassza el a gyermekünk, ínycsiklandó, gusztusos formában, egy közös, boldog étkezéssel tudjuk leghatékonyabban elérni. A boldog, szeretetteljes, közös étkezés a legjobb, amit tehetünk, hogy az evés szeretete kialakuljon a gyermekben. 
Az első pillanattól együnk együtt a gyermekkel. Tudom, ez kicsit megszakítja a saját étkezésünket, de ezzel a jó példával lesz öröm együtt. 
Kínáljuk meg a gyermeket a saját ételeinkből, a változatos ízek kedvéért! Itt tartsuk szem előtt, hogy nem minden étel való a gyermeknek, kerüljük a füstölt, túl fűszeres, nehéz fogásokat. 

Mivel kezdjük a kóstolást? Milyen sorrendben haladjunk?


Magyarországon, mint ahogy már említettem, a helyileg honos növényekkel javasolt kezdeni. 
Első kóstoláshoz jó választás lehet az alma, őszibarack, sütőtök, sárgarépa, cékla, burgonya, édeskömény-gumó, gabonafélékből a rizs és a kukorica. A céklából érdemes biot vásárolni, mert a nitrát tartalma súlyos betegséget okozhat. A bébiétel választása esetében sokkal biztonságosabb, hiszen a gyártás során szigorú szabályozás, ellenőrzés vonatkozik rá. 
A glutén bevezetéséről már írtam korábban, ezt is javaslom 7 hónapos kor előtt elkezdeni. 

A következő időszakban jöhet a banán, körte, gesztenye, cukkini, brokkoli, saláta főzeléknek elkészítve, fehérrépa, pasztinák, zeller, spárga, tök, uborka sütve vagy főzve, zöldborsó héj nélkül, csirke és pulykahús. Étolajjal gazdagíthatjuk az ételeket, így biztosíthatjuk a vitamin felszívódást. Ízesítésére használható petrezselyem, zellerlevél, kapor, metélőhagyma. 
Folytatásban szilva, ringló, sárgabarack, görögdinnye, sárgadinnye, cseresznye, avokádó, zöldborsó, karalábé, kelbimbó, kelkáposzta, karfiol, csicsóka, vörös és fokhagyma sütve vagy főzve. Marhahús, sertéshús, sertésmáj. Minden fajta májra igaz, hogy heti egyszer kapjanak, hiszen a máj a méregtelenítő szerve az állatoknak. 

Kis natúr joghurt, kefir, túró, kis sajt kóstoltatható. Fűszerekkel ízesíthetjük az ételeit, mint a bazsalikom, kakukkfű, borsikafű, borsmenta, szurokfű, citromfű, lestyán kis mennyiségben. 
Később jöhet a paradicsom, ami savas voltánál fogva inkább főzve, sütve javasolt, mert a babapopsinak elég ártalmas lehet, vörös kipirulást okozhat. Magozva a szőlő is adható. Megpróbálhatjuk a káposztát, padlizsánt, zöldbabot, rebarbarát, mángoldot, spenótot és sóskát kaphat heti 1 alkalommal. A sóska, spenót mennyisége azért kevesebb, mert oxálsav tartalma csökkenti a kalciumelnyelési képességét, ami miatt vesekő is képződhet. Érdemes friss zöldséget szedni, vásárolni, mert minél tovább áll, annál több oxálsav képződik benne, így fokozottan veszélyes lehet. Főtt tojássárgáját adhatunk neki. Pici só használható ízesítésre. 
Ezek után a citrusfélék, narancs, citrom is bevezethető. Az uborka nyersen, savanyítva, vagy reszelve is bevezethető a kínálatba, ezek mellett a retek, vörös és fokhagyma nyersen, szójatofu, szójatej, lencse, sárgaborsó, borsó, bab, csicseriborsó, szójabab, paprika. Jöhetnek az édesvízi és tengeri halak, tejszín, tejföl, kecsketej és kecskesajt, juhtúró, juhsajt, puding. Tartsuk szem előtt a mértéket, minden tej és tejtermékekre igaz, hogy napi maximum 2 dl mennyiségről beszélünk!

Megismerkedhetnek a teljes kiőrlésű gabonákkal, kölessel, hajdinával. 
Egy éves kor után adható a méz, egész tojás, magvak darálva, mint a mandula, mogyoró, napraforgó, tökmag. Olyan gyógyteákkal kínálhatjuk őket, mint például a menta, citromfű, csalán, emellett csillapíthatjuk a szomjukat gyümölcsteákkal. A legjobb ital mégis a víz. 
A végére hagyjuk a kivi, feketeribizli, szeder, egres, csipkebogyó, áfonya, som, málna, eper, szamóca, nyers paradicsom, déligyümölcsök (ananász, mangó, grapefruit..) kóstolását. Bevezethetjük a kacsa, liba, fácán, nyúl húsokat. Darált dió is adható. Az egész olajos magvakat csak a biztos rágás elsajátítása után, ami általában kétéves kor körül biztonságos. 

Hagyjuk 3 éves kor utánra a gombát, mivel nem emészthető, így okozhat hasi görcsöket!
Szintén fontos, hogy a kelt tésztás ételek szintén nehezen emészthetőek, ezért érdemes később és csak kisebb mennyiségben adni a gyereknek. 

Kiemelten fontos beszélnünk minden típusú nasiról! Ezek nem járulnak hozzá a gyermek egészséges fejlődéséhez! Nem tiltott ételek, de mértékét muszáj minimalizálni, és nem étkezés előtt vagy időhúzásként kínálni! 

A lista nem teljes körű, biztosan nem tartalmaz mindent, de a kóstoltatás nem ártalmas. 
Figyeljünk mindig a tünetekre, és a gyermekünk jelzéseire! Próbáljunk értékes, tápláló ételeket kínálni, hiszen ezekből épülnek fel a test sejtjei! 

Az oldal tetejére