A vegital.hu (tejmentes) sütiket használ

Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek.

Szükséges alapanyagok Vegital készülékedhez

Betettem a Vegital készüléket a webáruház kosarába. Mi az, amire még feltétlenül szükségem lehet a kezdeteknél?

A kérdés megválaszolásához fontos eldönteni, mi az, amit készíteni szeretnénk. Természetesen nem szükséges az összes itt felsorolt alapanyagot megvásárolni, csak iránymutatásként szolgálnak a kezdetekhez.

Az alap növényi tejhelyettesítők, tejszínhelyettesítők készítéséhez szükség van:

1. Magok, gabonák


Először is, válaszd ki, hogy mi legyen az italod fő alapanyaga:

Olajos magvak

kesudió, mandula, blansírozott mandula, törökmogyoró, pisztácia, kókusz...

Gabonák

fehér rizs, barna rizs, zab...

Egyéb alapanyagok (gumók, hüvelyesek, álgabonák)

földimandula, szója, aranylen, köles, gyöngybab, quinoa...


2. Kókuszreszelék


Minden növényi tejhelyettesítőhöz adunk egy-egy adagolópohárral kókuszreszeléket (pl mandula-, kesu-, rizs-, zab-, köles tejhelyettesítőhöz is), de főleg a gabona alapú italoknál fontos. Az italok krémesebbek, fehérebbek, finomabbak lesznek tőle és jelentősen növeli azok beltartalmi értékét.

Az olcsó, zsírtalanított, kiszárított kókuszreszelékből soha nem lesz olyan finom tejhelyettesítő, ezért kell minél zsírosabbat használni. Ha valaki allergiás rá, vagy nagyon nem szereti az ízét, akkor ki lehet hagyni az olajos magoknál, ilyenkor viszont az adott olajos magból kell dupla adagot használni. Nem ugyanaz az íze, beltartalma, de finom, iható ital lesz így is. Lehetséges alternatíva kókusz helyett a földi mandula, vagy más néven tigrismogyoró, chufa, zulu mogyoró, viszont elszínezi az italt tejeskávé színűre és az ízhatás is jelentősen megváltozik, így csak a kókuszra allergiásoknak javasolt ez a verzió.

A gabonából készült italokhoz és tejhelyettesítőkhöz magas zsírtartalmú kókuszreszeléket ajánlunk, legalább 60 %-os zsírtartalommal.


3. Édesítőszerek


Édesítőnek sokan használnak eritritet, steviát, nádcukrot, kókuszcukrot, mézet, aszalt gyümölcsöket (pl mazsola, datolya). Mi eritritet használunk, mivel nincs mellékíze, és természetes alapú édesítő, így sokan használják. Cukorbetegek is alkalmazhatják, viszont 3 év alatti gyerekeknek nem javasolt.


Javasolt édesítők:

eritrit, poreritrit, glicin, stevia, kókuszvirágcukor, méz
 

További ízesítők:

vaníliarúd, himalája só, szárított virágok, fűszerek


4. Olaj


Minden tejhelyettesítő italhoz mehet egy kis Olajessimo (1-2 ek) is, amit az állagjavítás, emulgeálás miatt használunk, valamint azért mert ebben az omega-3 és az omega-6 zsírsav arány kiegyensúlyozott, így nem okoz szervezetszintű gyulladásokat, mint a bolti finomított étolajak. A Paleolaj az Olajessimohoz képest nagy mennyiségben tartalmaz omega 9 zsírsavat. De a legfontosabb, amiért növényi italokba tesszük ezeket az olajakat az, hogy a kókuszreszelékben található kókuszzsír rigid tulajdonsága miatt (24 fokon megdermed!) hajlamos a bekeményedésre, ennél fogva a szétválásra, így szükség van ennek megszelídítésére. Ezt az Olajessimoval érjük el: minél több az olaj a kókusz mellett, annál alacsonyabb lesz a dermedési pontja és annál kevésbé válik szét az ital.


Javasolt olajak:

Olajessimo, Paleolaj, kókuszzsír – csak tejszínhelyettesítő készítésénél kell használni!


5. Sűrítők

 

Ha szeretnéd sűríteni az elkészült tej- és tejszínhelyettesítőt, vagy krémlevest, akkor különböző alapanyagok állnak rendelkezésre:

konjak liszt, agar-agar, xantán, pektin, nyílgyökérliszt


6. Segédanyagok, étrend-kiegészítők

Ha felturbóznád tejmentes italod, akkor a következő alapanyagokat ajánljuk:

Kollagénpeptid: bőrünk, hajunk, ízületeink egészségéért

(sertés, marha, halkollagén - állati eredetű alapanyag!)

A kollagén megnöveli az italok fehérjetartalmát: 10 g kollagén (1 púpozott evőkanálnyi) 9 grammal emeli a fehérje mennyiséget, ami azért fontos, mert a növényi tejhelyettesítők nagy része – különösen a gabona alapúak – fehérjében szegények. Ezen kívül jól homogenizálja az egyébként szétválásra hajlamos kókusz, és egyéb olajos mag alapú tejhelyettesítőket, amelyek keményítő hiányában hajlamosak a kettéválásra. A fermentálásra váró, és egyéb célra használatos tejszín-helyettesítőknek akár kötelező elemévé is válhat a kollagén, hiszen nem csak szervezetünk számára hasznos, de még a növényi „tejszínt” is remekül sűríti. Ezeken túl bármilyen más folyadékhoz is adható, akár forró levesekbe, krémlevesekbe, teákba, turmixokba. Adhatunk hozzá müzlit, gyümölcsöket, egyéb ízesítőket, egészséges és finom ételt, italt kapunk végeredményül.


Kókuszfehérje, vagy más növényi fehérje

Kiválóan növeli a tejhelyettesítő italok egyébként alacsony fehérje tartalmát, ezért érdemes hozzáadni 1-2 evőkanállal minden növényi tejmentes italhoz, turmixhoz, kásához.

 

Alapanyag csomagajánlataink

Szeretnéd egy csomagban, kedvezőbb áron megvásárolni az alapanyagokat: 

Kattins IDE!

Recept

Nézzük, milyen alapanyagok szükségesek például a mandula italhoz:

Mandula ital (1,3 literes készülékhez)

  • 2 adagolópohár (120 g)héjtalanított (blansírozott) mandula
  • 1 AP (36 g) kókuszreszelék
  • 0,5 mk Himalája só
  • 1 csapott ek. eritrit
  • 1 ek. Olajessimo vagy Paleolaj  
  • víz a maximum jelig
  • Ha felturbóznád tejmentes italod, akkor a következő alapanyagokat ajánljuk:

Fermentálót (is) vettem, mire van még szükségem?

1. Baktérium kultúrák

Az előbb felsorolt alapanyagokon kívül mindenképpen választani kell a baktérium kultúrák közül
Fontos! A baktérium kultúrákat mélyhűtőben kell tárolni!

2. További alapanyagok fermentáláshoz

Kimchi fűszerkeverék:

A kimchi Korea nemzeti étele és az étkezésük elengedhetetlen eleme. Jellemzően kínai kelből, retekből, sárgarépából, gyömbérből, chilipaprikából készítik, sok hagyma, fokhagyma és fűszerek felhasználásával. Ezzel a fűszerkeverékkel biztosan az eredeti ízvilágot tudod elkészíteni. 

Kalcium klorid:

Ha gabona alapú tejhelyettesítőből szeretnél készíteni erjesztett italt/ételt mindenképpen használj hozzá kalcium-kloridot! A gabonák ugyanis nem tartalmaznak kalciumot, amely nélkül nem lehetséges a fermentáció! A tehéntejhez és olajos magvakból, kókuszból készült italokhoz nem kell adni. 

Sajt és túró fűszerkeverék:

Kőrözöttek, túrós ételek, sajtkrémek, friss sajtok ízesítésére. Olíva olajjal, ecettel keverve kiváló salátafűszer.  


3. Kiegészítők

Számos magas minőségű kiegészítő áll rendelkezésre, ami segít a tejhelyettesítők szűrésében, tárolásában.

Kanalas spatula, maghőmérőüvegek, Teljes élet tej nélkül könyv (receptekkel, instrukciókkal).

Szerettel várunk Facebook csoportunkban, ahol nagyon sok ötletet, praktikát, receptet osztunk meg.

Youtube csatornánkra is folyamatosan töltjük recept videóinkat

 

 

 

Az oldal tetejére